Sci-fi & Fantasy

Fanfilmy ovplyvnené Stredozemou

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová

Na tomto mieste by som chcela predstaviť tri zahraničné fanfilmy, ktoré majú čosi spoločné s Tolkienovou Stredozemou alebo s filmami Petra Jacksona. Jedná sa o Ancanar, Born of Hope a The Trouble of the Rings.

Ancanar

poster

Pôvodne projekt dvoch ľudí započatý v roku 1999 v USA prerástol v priebehu pár rokov do seriózneho pokusu natočiť fantasy film. V roku 2003 sa objavil takmer 5-minútový teaser s hudbou Davida Arkenstona. Bohužiaľ však počin zamrzol a to (ako inak) z nedostatku financií. V roku 2007 z projektu odišiel jeden z režisérov, Sam Balcomb, takže jediným režisérom je teraz Raiya Corsiglia, ktorá zároveň hrá aj jednu z hlavných postáv.

Film sa natáča (resp. natáčal) v USA. Jeho tvorcovia sa síce inšpirovali svetom J.R.R.Tolkiena, ale vytvorili si svoj vlastný a to dosť prepracovaný svet - Rammoth. Na oficiálnej stránky filmu si môžete prečítať obsiahlu históriu Rammothského údolia alebo pozrieť peknú mapku.

Dej samotného príbehu sa odohráva v časoch, keď pokojný život obyvateľov Rammothu vystrieda strach, zlo a očakávanie blížiacej sa veľkej vojny. Zdravie ich vodcu Aglanara slabne a ten musí vybrať svojho následníka. Jeho syn Ancanar verí, že otca zachráni, keď nájde skryté elfské mesto, ktoré ukrýva tajomstvo večného života. Spomienky na Nesmrteľných sú však vyblednuté a Rammoth je navyše v ohrození...

Oficiálna stránka filmu Ancanar

Born of Hope (Zrodený z nádeje)

poster

Z trochu iného súdka je film Born of Hope s podtitulom A Lord od the Rings Fan Film. Myšlienka natočiť ho vznikla koncom roka 2003 a mal byť odprezentovaný na TolCone v máji 2004 v Seattli (USA). Postupne z krátkeho fanfilmu vznikol rozsiahly projekt. Režisérkou je Kate "Madison" Robinson, vo filme si aj zahrá jednu z vedľajších postáv. Scenár píše Alex K. Aldridge a nakrúca sa vo Veľkej Británii.

Born of Hope chce býť akýmsi prequelom k trilógii Pán prsteňov, pričom sa (ako je uvedené aj na oficiálnej stránke) nejedná o paródiu, ale o vážnu drámu v štýle trilógie Petra Jacksona.

Dej sa odohráva pred Vojnou o Prsteň a pokúša sa zachytiť život Dúnadanov. V centre pozornosti stojí vzťah ich náčelníka Arathorna a jeho manželky Gilraen, rodičov Aragorna, budúceho kráľa Elessara. Samotný film by sa mal začať ich stretnutím a skončiť odchodom Aragorna do Roklinky.

Čo sa týka príbehu, základným rámcom sú samozrejme skromné Tolkienove údaje o živote Arathorna z dodatkov v Pánovi prsteňov, zvyšok (tá väčšina) je vlastná predstava tvorcov filmu o tom, ako by sa to asi mohlo odohrať. Vzhľadom na to, že režisérka podľa vlastných slov nečítala Silmarillion, dalo by sa polemizovať o tom, ako ďaleko siahajú jej poznatky o Stredozemi...

Tvorcovia filmu nezamýšľajú obsadiť postavy, ktoré sa objavili vo filmovej trilógii Petra Jacksona, samozrejme okrem postavy Aragorna. Na Vigga Mortensena však môžeme rovno zabudnúť, Aragorn totiž bude predstavený ako sotva dvojročný.

Oficiálna stránka filmu Born of Hope

The Trouble of the Rings (Problémy s prsteňmi)

poster

TotR (ako znie oficiálna skratka) sa líši od predchádzajúcich dvoch fanfilmov vo viacerých ohľadoch. Je to paródia, jej tvorcovia nemali predtým s filmovaním žiadne skúsenosti, sú to tri filmy a tým najdôležitejším spomenutiahodným faktom je ten, že boli dotiahnuté až do konca a je ich možné kúpiť za naozaj symbolickú cenu na DVD.

Za počinom natočiť paródiu stoja fanúšikovia filmovej trilógie Petra Jacksona z rôznych krajín, predovšetkým ale Ruska a Litvy, ktorí si dali názov "The Fellowship art group". Projekt sa rozbehol v marci a v júni 2002 a už v decembri toho istého roka mal premiéru prvý film s názvom The Trouble of the Rings: The Fellowship. O rok neskôr nasledoval druhý diel s názvom The Trouble of the Rings 2: The Towers a v roku 2004 konečne The Trouble of the Rings Returns: King-Size.

Na RingCone 2004 v Nemecku vyhral TotR cenu za najlepšiu paródiu roku 2004.

Všetky tri filmy sa dajú objednať na tejto stránke na DVD v podobe zberateľskej edície, ktorá obsahuje 3 disky filmov a 1 disk s bonusmi, alebo každý film na samostatnom DVD. Originálny jazyk je ruský, titulky anglické a nemecké.

Dej je takmer identický s dejom filmovej trilógie, s tým rozdielom, že je prehraný inými hercami, ako kulisy a rekvizity sú použité iné predmety a dialógy sú nabité vtipnými hláškami:

Gimli: Brána Morie!
Boromir: V Minas Tirith máme lepšie brány.

Aragorn: Toto je Rohan. Odteraz musíme byť opatrní. Sme bez domova, bez práce a nemáme doklady.

Copyright © Ramgad 2007-2024. Design from oswd