Sci-fi & Fantasy

Battlestar Galactica (re-imagined series)

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová

bsg

Battlestar Galactica (BSG) je podľa mňa najlepším sci-fi seriálom v súčasnosti. S týmto superlatívom možno niekto nebude súhlasiť a rebríček najlepších "scifičiek" si predstavuje inak, ale rozhodne je to seriál, ktorý sa oplatí pozrieť. Medzi najlepšie sci-fi seriály totiž BSG nezaradili iba perfektne zvládnuté efekty a apokalyptické pozadie celého príbehu, ale i naozaj profesionálne herecké výkony, pôsobivá hudba a najmä dejová línia, ktorá človeka úplne strhne.

Od pôvodnej Galacticy k novej

BSG je remake seriálu z roku 1978. Tento seriál však nedosiahol očakávanú sledovanosť a po necelom roku bolo jeho natáčanie ukončené bez toho, aby dostal vôbec nejaký záver. V roku 1980 došlo ešte k pokusu o oživenie BSG, ale vzniklo iba pár ďalších epizód. Bol to prepadák a seriál sa sám pochoval, pretože s pôvodnou BSG ho spájal takmer iba názov.

Seriál sa rozhodol oživiť Ronald D. Moore, ktorý sa stal jeho výkonným producentom (skúsenosti v obore mu rozhodne nechýbajú, režíroval a písal scenáre ku Star Treku). V roku 2003 vznikla dvojdielna miniséria a v nasledujúcom roku prvá séria BSG. V súčasnosti sa natáča už jej štvrtá a pravdepodobne posledná séria.

Dej

Miniséria nás uvedie do nepríjemnej situácie, ktorú sa nasledujúce série snažia vyriešiť. Dvanásť kmeňov ľudstva si v nej totiž spokojne nažíva na 12 koloniálnych planétach v nám neznámej časti vesmíru. Spokojne aj preto, že pred pár rokmi uzavreli prímerie so Cylonmi, robotmi, ktorých sami vytvorili a ktorí sa im vzopreli. Prímerie však nečakane skončilo vo chvíli, keď sa v úvode minisérie Cyloni objavia a vyvraždia kolónie. Úplná genocída ľudstva by sa im možno aj podarila, keby tu nebola battlestar (hviezdna loď) Galactica a jej posádka. BS Galactica vytvorí flotilu z lodí, ktorým sa podarilo utiecť a... môžu sa spoločne skrývať pred Cylonmi a hľadať bájnu Zem, ktorú vraj obýva trinásty kmeň. Cyloni však majú rovnaký cieľ...

Pre viac informácii odporúčam tieto stránky:

Oficiálna stránka BSG (anglicky)

Battlestar Galactica Wiki (anglicky)

Sci-fi Guide.net (slovensky)

www.bsg.cz (česky)

Copyright © Ramgad 2007-2009. Design from oswd

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!