J. R. R. Tolkien

Simon Tolkien

Autor: Dagmar "Ramgad" Ďurechová

Simon Tolkien

Simon Mario Reuel Tolkien sa narodil 12. januára 1959 vo Veľkej Británii ako najstarší syn Christophera Tolkiena a jeho prvej manželky Faith Faulconbridge. Rodičia sa rozviedli, keď mal päť rokov, a tak vyrastal iba s matkou v dedinke Watlington blízko Oxfordu. Detstvo často trávil u svojho starého otca, ktorý zomrel, keď mal Simon štrnásť rokov. Vyštudoval modernú históriu na Oxforde a stal sa úspešným londýnskym právnikom špecializujúcim sa na oblasť trestného súdnictva. Po starom otcovi zdedil lásku k príbehom a už má na svojom konte aj dva romány z právnického prostredia. V súčasnosti (2010) žije s manželkou Tracy a deťmi Nicholasom a Annou v južnej Californii.

Simon Tolkien podporoval filmové adaptácie Petra Jacksona. Kvôli tomu mal vraj niekoľko rokov so svojim otcom Christopherom spor, do značnej miery skreslený senzáciechtivými médiami. Simon však v nedávnom interview celý spor označil za vyriešený a vzťah s otcom za urovnaný.

Ak rozumiete anglicky, môžete si celý tento rozhovor o novom románe ako i o vzťahu so svojim starým otcom vypočuť v The Diane Rehm Show odvysielanej 13. apríla 2010 v National Public Radio.

Simon Tolkien je fanúšikom kníh J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi, ktorej príbehy o čarodejníckom učňovi čítal svojej dcérke. Takisto je veľmi zvedavý na filmové spracovanie Hobita, ktoré by malo prísť do kín nasledujúci rok.

Romány:

Final Witness Stepmother

Final Witness (Posledný svedok) (USA)
The Stepmother (Nevlastná matka) (UK)

Vydavateľ: Random House (USA) / Penguin Books (UK)
Prvýkrát vydané: 2002

Greta Robinson, manželka ministra obrany, sa ocitne pred súdom za účasť na vražde prvej manželky svojho muža. Jediným svedkom v prípade je jej nevlastný 16-ročný syn Thomas, ktorý vraždu svojej matky videl na vlastné oči.

Inheritance

The Inheritance (Dedičstvo)

Vydavateľ: Minotaur Books
Prvýkrát vydané: 13. apríl 2010
ISBN: 978-0-312-53907-8

Historický thriller prirovnávaný k detektívkam Agathy Christie kríženými s dielami Dana Browna a Johna Grishama. Dej sa odohráva v Británii v roku 1959. Vojnový hrdina a oxfordský profesor John Cade je zastrelený vo svojom sídle a podozrivým sa stáva jeho dlho odcudzený syn Stephen. Na základe dôkazov je odsúdený na smrť, ale detektív William Trave nachádza v prípade nové skutočnosti. Profesor Cade bol totiž zapletený do krvavého incidentu vo Francúzsku koncom 2. svetovej vojny v snahe získať neznámy drahocenný artefakt.

Zdroj: simontolkien.com, The Diane Rehm Show, The New York Times

Posledná aktualizácia: 4.9.2010

Copyright © Ramgad 2007-2010. Design from oswd

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!