J. R. R. Tolkien

Použitie fontov pre tengwar

Autor: Dagmar "Ramgad" Caganová

Na internete je mnoho rôznych fontov, ktoré vám po nainštalovaní umožnia písať v elfskom písme zvanom tengwar. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že hlásky v tengwar sú zoradené iným spôsobom ako v našej abecede. V praxi to znamená, že napríklad písmeno "m" v tengwar nie je na tom istom mieste ako písmeno "m" na vašej klávesnici. Zabudnite teda na písanie textu v klasickom Times New Roman a jeho následnom prevedení do akéhokoľvek elfského fontu... takto to nefunguje.

Toto rozdielne usporiadanie písmen na klávesnici nie je samoúčelné, ani nemá za cieľ zmiasť nepriateľa. Je naopak veľmi logické, len je potrebné osvojiť si základy tengwar. Potom už je veľmi jedoduché spamäti písať elfským písmom.

Pre tých ľudí, ktorých ambície (podobne ako moje) nezahŕňajú dokonalý elfský strojopis, som vlastnoručne nakreslila prehľadnú klávesnicu. Ako ju využijete, je len na vás. Môžete ju napríklad vytlačiť na tlačiarni (čo odporúčam), alebo môžete podľa nej vyryť či vyleptať do svojej vlastnej klávesnice jednotlivé elfské znaky (toto rozhodne neodporúčam, ale ako nápad je to vtipné). Ak máte čas a náladu, môžete si vyrobiť samolepky na klávesnicu (ak sa to niekomu podarí, môže poslať fotku, to chcem fakt vidieť).

tengwar.jpg

The Tengwar Scribe

Pokiaľ vás tengwar pochytil natoľko, že v ňom plánujete písať rozsiahle texty, odporúčam do pozornosti jednu skvelú utilitu The Tengwar Scribe.

TTS zaberie po inštalácii na vašom disku do 2 MB a jeho použitie je veľmi jednoduché: do ľavého okienka napíšete normálny text, ktorý chcete prepísať, vyberiete typ tengwar, do ktorého chcete ten text prepísať (na výber máte 4 možnosti - čierna reč, angličtina, Sindarin, Quenya), stlačíte tlačítko "Transcribe" a prepísaný text v tengwar sa vám zobrazí v pravom okienku. Tento text môžete uložiť v .rtf formáte: kurzorom sa nastavíte hocikde do pravého okienka, kliknete na "save", vymyslíte si nejaký názov a potvrdíte.

Jedinou nevýhodou TTS je, že smiete použiť iba písmená obsiahnuté vo vyššie uvedených 4 jazykoch. Znamená to asi toľko, že vám to slovenskú alebo českú diakritiku odignoruje.

Odporúčam

Tolkien, J.R.R.: Pán prsteňov - Návrat kráľa. Dodatok E.

Dan Smith's Fantasy Fonts for Windows - rôzne fonty (anglicky)

Amanye Tenceli - písma Amanu (anglicky)

Copyright © Ramgad 2007-2022. Design from oswd