Pomoc pre Grétku

ĽudiaĽuďom.sk

Cez portál ĽudiaĽuďom.sk sa dá prispieť momentálne do 31.3.2024 sumou, akou chcete. Peniaze sa pripíšu na účet Centra Svetielko, v ktorom Grétka cvičí.

2 % z dane

Podrobný postup, ako poukázať 2% z dane pre Grétku.

Prečo pomôcť Grétke

Grétka v Dunajskej Lužnej

Grétka sa narodila predčasne v 28. týždni tehotenstva 12. decembra 2017. Mala veľmi nízku pôrodnú hmotnosť, iba 1290 g. V prvých mesiacoch jej života sme spozorovali oneskorenú hrubú motoriku a neskôr sa u nej potvrdila forma detskej mozgovej obrny - spastická diparéza. Od 9 mesiacov sme cvičili vojtovku, zároveň sme chodili na rôzne druhy rehabilitácií, plávanie, hipoterapiu, absolvovali sme rehabilitačný pobyt v Adeli a v Hendi Centre v Piešťanoch a viacero pobytov v Tetise v Dunajskej Lužnej. Väčšina z terapií nie je preplácaná poisťovňou a musíme si ich hradiť sami. Momentálne Grétka pravidelne rehabilituje v Centre Svetielko v Bratislave, kam chodí 1-2x týždenne a robí tam veľké pokroky.

Začiatkom roka 2020 začala Grétka ako 2-ročná samostatne chodiť, ale iba po špičkách, na päty sa vôbec nedokázala postaviť. Koncom októbra 2020 podstúpila operáciu v narkóze - perkutánnu fibromyotómiu na ľavom lýtku v NÚDCH na Kramároch. Ľavá nožička už bola silno spastická a mali sme veľký problém ju vôbec v členku ohnúť. Po operácii sa spasticita uvoľnila, noha v členku sa zohybnila.

Koncom augusta 2021 podstúpila ďalšiu operáciu v narkóze v NÚDCH na Kramároch – perkutánnu fibromyotómiu tentokrát na pravej nožičke. Operácia dosť pomohla – Grétka dokáže obe nohy cielene postaviť na celé chodidlá, teda aj päty, ale poskracované svaly na stehnách ju nútia rotovať kolienka dovnútra k sebe a neustále si pomáha špičkovaním. Najhoršie to je podvečer, keď už je dosť unavená. Okrem toho sa po operácii pravej nohy znovu akoby zhoršilo postavenie ľavej nohy, ktorá bola od začiatku viacej spastická, preto sa aj operovala ako prvá.

Koncom novembra 2021 začala Grétka chodiť do škôlky. V školskom roku 2023/2024 je predškoláčka a už sa veľmi teší do školy.

Podrobný prehľad rehabilitácii a terapií, ktoré Grétka absolvovala

Posledná aktualizácia: 2.2.2024

Copyright © Ramgad 2007-2024. Design from oswd