J. R. R. Tolkien

Životopis J.R.R. Tolkiena

Autor: Dagmar "Ramgad" Caganová

JRRT

John Ronald Reuel Tolkien sa narodil 3. januára 1892 v juhoafrickom meste Bloemfontein, ale obaja rodičia pochádzali z anglického Birminghamu. V roku 1895 sa spolu s matkou Mabel a mladším bratom Hilarym vrátili do Anglicka, kde ich zastihla správa, že jeho otec Arthur v Afrike zomrel.

Tolkienovci sa presťahovali do Sareholu neďaleko Birminghamu, ktorý by mohol byť predobrazom hobitieho Kraja. Po smrti manžela sa Mabel stále viac upínala ku kresťanstvu a v roku 1900 bola prijatá do rímskokatolíckej cirkvi. Odvtedy sa o synov musela starať sama, lebo rodina, prevažne anglikánska a baptistická, im odmietla poskytovať finančnú pomoc. V roku 1904 vo veku 34 rokov zomrela na cukrovku. Jej smrť vtedy dvanásťročného Ronalda veľmi zasiahla a ešte viac upevnila jeho vieru.

V tej dobe sa u Tolkiena už naplno prejavil záujem o lingvistiku. Študoval na Oxforde klasické jazyky a ovládal aj mnoho ďalších. V roku 1916 sa oženil s Edith Brattovou, ale čoskoro ho zastihla prvá svetová vojna a musel odísť do Francúzska, aby sa zúčastnil bitky pri Somme. Do Anglicka sa vrátil so „zákopovou horúčkou“ a nechuťou k vojne. O rok sa mu narodil prvý syn John a po ňom Michael a Christopher. V roku 1924 ho menovali profesorom anglosaštiny na Oxforde a narodilo sa mu štvrté dieťa, dcéra Priscilla. V tom období už začal písať Hobita, ktorý vyšiel v roku 1937. Vzápätí začal písať aj jeho pokračovanie, z ktorého vznikol Pán Prsteňov, ale kvôli Tolkienovej pedantnosti a problémom s vydavateľmi sa dočkal vydania až v roku 1954. Odvtedy začal sláviť úspechy po celom svete.

V novembri 1971 Edith Tolkienová zomrela. Tolkien obdržal čestný doktorát z literatúry na Oxfordskej univerzite a Rád Britského impéria od kráľovnej. Ale smrť Edith ho úplne zdrvila a 2. septembra 1973 aj on, vo veku 81 rokov, zomrel.

Tolkien počas svojho života nenapísal len Hobita a Pána Prsteňov. Ako asistent pracoval na Oxforde na Novoanglickom slovníku (Slovník strednej angličtiny) a so svojim priateľom E. V.Gordonom vydal preklad básne Sir Gawain a Zelený rytier. Medzi Pánom Prsteňov a Hobitom mu vyšli Dobrodružstvá Toma Bombadila a Strom a List. Jeho celoživotné dielo, na ktorom mu najviac záležalo, Silmarillion, vyšlo až po jeho smrti v roku 1977 a k vydaniu ho pripravil jeho syn Christopher.

Použitá literatúra: H.Carpenter: J.R.R.Tolkien - Životopis

Posledná aktualizácia: 10.12.2007

Copyright © Ramgad 2007-2022. Design from oswd